Refakat Kuralları
09 Ekim 2017

REFAKAT KURALLARI

 check_sign_icon_blue.png Hastaların yanında refakatçi kalmasına tıbbi bir zorunluluk olması kaydıyla ilgili hekim tarafından karar verilir.  
 check_sign_icon_blue.png Yatan hasta Refakat Gerekçe Formu, mesai saati içinde ilgili hekim tarafından imzalanır, kaşesi basılır ve karantina memuru tarafından mesai saati dışında nöbetçi uzman hekim tarafından imzalanır, kaşesi basılır, nöbetçi memuru tarafından refakatçi kimlik kartı çıkarılır.refakatçilere hastane kuralları hakkında servis hemşireleri tarafından bilgi verilir.   
 check_sign_icon_blue.png Refakatçiler kurumun vereceği refakatçi kimlik kartını yakalarında takılı bulundururlar.  
check_sign_icon_blue.png
 Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.
  
check_sign_icon_blue.png Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında ) hastaya yönelik her hangi uygulama yapmamalıdırlar.
  
 check_sign_icon_blue.pngRefakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdırlar, hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamak durumundadır.  
 check_sign_icon_blue.png Yoğun bakım ünitelerine refakatçi kabul edilmemektedir. Yoğun bakımda hastası olan hasta yakınları bekleme salonunu kullanabilirler.  
 check_sign_icon_blue.png Refakatçiler adlarına düzenlenmiş refakat kimlik kartları sürekli takmalıdırlar.  
 check_sign_icon_blue.png Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmamalı ve yatağını değiştirmemelidir.  
 check_sign_icon_blue.pngRefakatçiler hastane dahilinde tütün ve alkollü madde kullanmamalıdır.
 check_sign_icon_blue.pngHastanede kalan refakatçiler zorunluluklar dışında servislerde bulunan boş yatkalrı kullanmamalıdırlar.
 check_sign_icon_blue.pngRefakatçiler hastaya yiyecek, içecek getirmemeli, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek, içecek verilmemelidir.
 check_sign_icon_blue.pngRefakatçiler hasta odaları ve koridorlarda yüksek sesle konuşmamalı, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemelidirler.  
 check_sign_icon_blue.pngSüresi biten refakatçi kimlik kartları yenilenmelidir.
 check_sign_icon_blue.pngRefakatçiler, refakat kartlarını göstermek sureti ile hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanmaktadır.  
 check_sign_icon_blue.png Refakatçiler değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilmelidir.  
 check_sign_icon_blue.png  Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman ilgili hemşireye haber verilmelidir.